Da li ste znali da je ishrana važan faktor u pripremi za proces vantelesne oplodnje ili željene trudnoće prirodnim putem? Da li znate da pravilnom ishranom možete da poboljšate kvalitet reproduktuvnih ćelija! Na ova i mnoga druga pitanja odgovoriće vam na drugoj besplatnoj radionici Dajana Švraka Milutinović, magistar farmacije i master ishrane i suplementacije za vantelesnu oplodnju i povećenje plodnosti.
Edukacija je ključna za podizanje svesti o važnosti prevencije ovakvih stanja. Razumijevanje tih mera može biti ključno za smanjenje broja obolelih žena i povećanje šansi za izlečenje u slučaju uspostavljanja dijagnoze. O svemu ovome imali smo priliku da razgovaramo sa doktorkom Jelenom Ostojić inspirativnom i edukovanom ženom iz tima Pronatal klinike iz Beograda, koja će nam kroz ovaj tekst približiti ozbiljnost opreza i savetovati nas kako se u ovakvim situacijama poneti.
Na temu holističkog pristupa pripremi za vantelesnu oplodnju i trudnoću razgovarali smo sa prof. dr Sanjom Sibinčić, ekspertom u oblasti humane reprudukcije, koja ima 27 godina iskustva u ovoj oblasti. Naša sagovornica otkriva da ovakav pristup potiče još od Hipokrata, ali savremena medicina često ide u razmatranje izolovanog poremećaja zanemarujući koliko je bitna celina
Telo i psiha su jedno. Neodvojivo. Kada telo nešto želi, psiha mora da odobri. Kada psiha hoće, telo je to koje izvede. Zato je važno uskladiti ih. Pitanja koja u tom procesu imamo, iako vezana za našu individualnost, tiču se svih nas. Sociometrija je način na koji možemo da podržimo jedni druge, osvestimo naše programe i dostignemo željeno.
Dajana Švraka Milutinović, novi član holističkog tima klinike Pronatal govoriće šta tokom letnjih meseci vi možete da preduzmete kako bi pripremili svoje telo tokom letnje pauze i povećali šansu za uspeh VTO, O ovoj temi možete se više informisati na besplatnom predavanju u petak 23. juna od 18h na klinici Pronatal Beograd (Dunavska 2d).
Prema najnovijim istraživanjima Svetske zdravstvene organizacije skoro svaka šesta odrasla osoba ima problem sa neplodnošću, što postaje veliki zdravstveni izazov na globalnom nivou. Izuzetno je važno informisati se i pravilno edukaovati, zato je klinika Pronatal, Beograd pokrenula niz besplatnih predavanja koja će održavati u gradovima Srbije, kako bi omogućili što većem broju mladih ljudi da dođu do neophodnih informacija u direktnoj komunikaciji sa najboljim lekarima i stručnjacima, ove klinike.
MUDr. Nicole Mardešićova, MHA i koordinatorka za naš jezik, Marinom Mišković obavljaće konsultacije u ponedeljak 19.juna. i u utorak 20.juna u prostorijama Pronatal Beograd klinike (Dunavska 2d). Svoj termin možete zakazati pozivom na broj 011/439 48 41 i 011/ 439 48 40 ili putem e-mail kontakt@pronatal.rs
U narednom periodu, u okviru klinike Pronatal Beograd, organizovaće se besplatne radionice za sve pacijente koji su zainteresovani za donaciju reproduktivnog materijala pod nazivom „Istine i zablude o donaciji“
Proces VTO za mnoge parove i žene može biti veoma usamljeno i bolno putovanje ispunjeno teškim emocijama od kojih je strah, čini se, najdominantnija, kao i osećaj neizvesnosti tokom celokupnog procesa VTO. Zatim, nemogućnost opuštanja na adekvatan način, koje je neophodno kako bi u ovom procesu pacijenti bili pod što manjim stresom. Psihološke radionice pod nazivom „Za sreću od svega veću“ namenjene su parovima i pojedincima koji su u procesu VTO i predstavljaće rad sa psihologom i interakciju sa drugim osobama i parovima koji se nose sa istim izazovima, strepnjama, strahovima i neizvesnošću.
Po prvi put kod nas su, vrhunski predavači, lekari eksperti u oblasti humane reprodukcije, čuvene češke klinike koja je nedavno otvorena i u Beogradu, doktori kvantne mediine, psiholoizi i mentori za lični razvoj udružili snage i pričali o važnosti: “HOLISTIČKOG PRISTUPA PRIPREMI ZA VANTELESNU OPLODNJU I TRUDNOĆU”
Sa starošću žena kvalitet njihovih jajnih ćelija i ovarijalna rezerva opadaju. Da li je to slučaj sa spermatozoidima kada su muškarci u pitanju? Odgovore na ovo, ali i druga česta pitanja sa kojima se susreće tokom konsultacija dala je Tijana Tepavčević, klinički embriolog.
Kako izgleda VTO postupak po koracima? Koja je starosna granica za postupke BMPO u Srbiji i da li su godine zaista važne? O svemu ovome piše dr Ivan Petrović, specijalista ginekologije i akušerstva.