Budući da se životni vek produžio, žene danas znatan deo svog života provedu u peri i postmenopauzi.
To je razdoblje prestanka funkcije jajnika time i lučenja estrogena. Brojne su rane i kasne posledice niskog nivoa estrogena koje bitno urušavaju kvalitet života žene.
Šta je menopauza?
Menopauzom se smatra period nakon poslednjeg menstrualnog krvarenja i najčešće se javlja između 48. i 55. godine života. U menopauzu ste ušli tek onda kada punih godinu dana nemate menstruaciju.
U novije vreme prosek godina za ulazak u menopauzu je 51,4 godina, a kada će se to tačno dogoditi, zavisi od genetike i načina života.
Hormonska supstituciona terapija (HST)?
HST je jedan vid lečenja kojim se - ili direktno nadoknađuju ženski polni hormoni koji su u menopauzi na niskom nivou, poput lekova koji sadrže estradiol i različite progestagene – ili se lekovitim supstancama, koje su po sastavu slične hormonima, obezbeđuje njihov željeni efekat u organizmu. Navedeni vidovi terapije olakšavaju klimakterične tegobe, imaju povoljan uticaj na sluznicu vagine, pospešuju raspoloženje, te utiču na povratak seksualne želje.
Međutim, ono što najviše plaši žene u vezi sa hormonskom supstitucionom terapijom jeste strah od karcinoma dojke. Kliničke studije pokazuju da HST predstavlja mali dodatni rizik od karcinoma dojke, a daleko veću opasnost čine loše životne navike poput prekomerne težine, te konzumiranje alkohola i cigareta.