Koji će se protokol koristiti kod pacijentkinja je stvar odluke vašeg odabranog lekara, koji će na osnovu vaše medicinske istorije i još niza drugih faktora, odrediti vrstu i dužinu protokola. Svakako uvek možete pitati svog lekara zašto bira određeni protokol za vas.
Stučnjaci kažu da je neplodnost bolest modernog doba. Mnoge žene i muškarci se i ne susretnu sa ovim problemom dok ne pokušaju da se ostvare kao roditelji. Pod bračnim sterilitetom ili sterilitetom parova podrazumeva se izostanak trudnoće posle godinu dana održavanja redovnih seksualnih odnosa, a bez upotrebe kontracepcije. Prvi korak za ženu je odlazak svom ginekologu, koji će je informisati o daljoj proceduri, uputiti je na dalja ispitivanja i predložiti paru osnovne analize od kojih treba početi pretrage. Muškarac neophodne upute dobija od svog lekara opšte prakse.
Psihološka istraživanja i praksa pokazali su da neuspela procedura VTO često na parove deluje potpuno poražavajuće. Niz najrazličitijih emocija i vrlo duboka osećanja vode ka nesigurnosti ili gubitku samopouzdanja, vere, nade i ono što je najteže, do gubitka volje... Roller coaster emocija se ne završava sa službenim završetkom VTO procedure, on se veoma često nastavlja i u narednom periodu dok budete planirali i razmatrali svoje naredne korake.
Često se na seansama mnogi od njih, posebno žene, žale na pritisak iz okruženja i nedostatak razumevanje i podrške od svojih najbližih. Kako bismo i na ovaj način olakšali sve što prolaze u svojoj borbi za potomstvo, odlučili smo napisati par redova koji možda mogu pomoći u vašem odnosu i komunikaciji sa osobama koje prolaze iskustvo. Piše: Sanja Lukač, magistar psihologije
Svi parovi koji su u procesu VTO, trebalo bi da budu oprezniji, jer svaka zarazna bolest i prehlada slabi naš imuni sistem. To svakako ne treba da nas uvede u stanje stresa niti u život „pod staklenim zvonom“. Potrudite se da izbegavate prevelike gužve, da isključite aktivnosti koje vam nisu neophodne, da unosite dovoljno tečnosti, vitamina i vodite računa o ishrani i kvalitetu sna.
Balansirana ishrana igra ključnu ulogu u optimizaciji plodnosti, posebno kod osoba koje prolaze kroz vantelesnu oplodnju. Dok su različiti nutrijenti važni, proteini imaju poseban značaj u ishrani i određene implikacije tokom pripreme za VTO. Piše Dejana Švraka Milutinović stalni član holističkog tima klinike Pronatal Beograd, magistar farmacije i master ishrane i suplementacije za vantelesnu oplodnju i povećenje plodnosti.
Priprema za postupak vantelesne oplodnje i uopšte borba za potomstvo oduzima mnogo energije zbog čega mnogi parovi u postupak ulaze sa ogromnom željom za pozitivnim ishodom i ostvarenjem trudnoće. Istovremeno, ovaj period je obojen i velikom strepnjom kako će se celi postupak završiti. Piše: mr Sanja Lukač, klinički psiholog
Sigurno da nam se mnogo puta u životu desilo da posmatramo druge ljude kao beskrajno srećne, nasmejane, ispunjene životom, ljubavlju, ostvarene na svim poljima sa savršeno uređenom porodicom, decom. Ali , kada malo bolje „zagrebemo“, u svakoj duši postoji neka mala pukotina, neki rez, ožiljak, trag života i patnje. Piše: mr Sanja Lukač, klinički psiholog
Promenom zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji u Srbiji od decembra 2022. godine je omogućila VTO sa doniranim jajnim ćelijama ili spermatozoidima svim parovima i ženama bez partnera. Početkom ove godine potpisan je i ugovor između države Srbije i češke banke reproduktivnog materijala Pronatal, koja ima 27 godina iskustva u ovoj oblasti.
Priprema za VTO proces je ključna, kako bi ublažili ili sprečili nepotreban stres. Teško je svesti savete na samo nekoliko, ali ovo su neki početni koraci koji su važni da znate pre nego što uđete u sam proces, a mogu znatano da vam olakšaju pripremu za VTO i da što bezbolnije sa što manje stresa prođete kroz celu proceduru.