Postupak vantelesne oplodnje podrazumeva nekoliko etapa, a prva i najvažnija je vaša odluka.
Savetujemo da na prvi konsultativni pregled u naš centar dođu oba partnera jer je to prilika da dobijete sve potrebne informacije o načinu lečenja, odabranoj ili preporučenoj metodi kao i o svim drugim pojedinostima vezanim za postupak vantelesne oplodnje. Tokom razgovora sa vama, naši stručnjaci će dobiti važne informacije o istoriji lečenja, ličnoj i porodičnoj anamnezi, a imaćete i dovoljno vremena da iskreno i otvoreno porazgovarate o svakom aspektu lečenja.
Tom prilikom, potrebno je poneti svu medicinsku dokumentaciju koja se odnosi na prethodno ispitivanje i lečenje neplodnosti.
Nakon razgovora, uvida u medicinsku dokumentaciju i pregleda, lekar iznosi predlog o načinu lečenja ili o potrebnim dodatnim ispitivanjima.
Osnovna metoda kojom određujemo plodnost muškarca jeste analiza ejakulata - spermogram. Od nalaza spermograma zavisi i dalje ispitivanje partnerke. Recimo, nalaz spermograma može biti takav da je do trudnoće moguće doći isključivo postupkom vantelesne oplodnje pa u tom slučaju nije potrebno proveravati prohodnost jajovoda. Prije započinjanja VTO postupka muškarac treba da uradi spermogram i spermokulturu. Ukoliko je nalaz ovih analiza uredan, najčešće nisu potrebna dodatna ispitivanja.
Osim ginekološkog pregleda te mikrobioloških testova, obavljamo i hormonske analize kako bismo utvdili poremećaje menstrualnog ciklusa, ovulacije ili povećan nivo muških hormona.
Ultrazvučni pregled daje nam uvid u stanje jajovoda i materice, te eventualnih promena.
Od nalaza žena treba da uradi briseve (cervikalni i vaginalni bris, bris na hlamidiju trahomatis, ureaplazmu i mikoplazmu) i mora imati uredan PAPA test. Najčešće se pre otpočinjanja stimulacije jajnika proverava i hormonski status (FSH, LH, estradiol, TSH, fT3, fT4, prolaktin, ukupni testosteron, progesteron, AMH) mada se stimulacija u određenim slučajevima može započeti i bez određivanja hormonskog statusa (ukoliko se radi o mlađoj ženi sa urednim ovulacijama kod čijeg partnera je dokazan teži poremećaj u spermatogenezi).
Takođe, oba partnera se pre postupka VTO moraju testirati na Hepatitis B, hepatitis C i HIV.
Nakon sagledavanja ukupnog zdravstvenog stanja para, te uzroka neplodnosti predlažemo najbolji i za pacijente najsigurniji način lečenja.