Pobačaj je duboko emocionalno i često pogrešno shvaćeno iskustvo koje pogađa mnoge pojedince i parove tokom njihovog putovanja ka roditeljstvu. Osećaj ogromne tuge i krivice, koji je posebno izražen kod žena nakon spontanog pobačaja, je vrlo česta pojava. Važno je da znate da zaista nema potrebe za tim jer niste mogli da učiniti ništa ni bolje ni drugačije. O razlozima zbog kojih dolazi do sponatanog pobačaja pričamo malo kasnije, ali je izuzetno bitno da znate da „Krivac“ ne postoji.
Razumevanje uzroka, znakova i emocionalnog uticaja pobačaja je ključno za one koji su pogođeni. Potrudićemo se da vam damo osnovne informacije i ponudimo resurse koje će vam pomoći da se snađete u ovom izazovnom iskustvu.
I pored svih najnovijih znanja i istraživanja iza pobačaja i dalje stoji veliko znak pitanja i nažalost mnogi parovi ostaju bez odgovora, što svakako povećava i strah i brigu.
Važno je da znate da čak i u slučajevima ponavaljajujućih pobačaja, analize će utvditi uzrok u manje od 50% slučajeva.
1.Glavni uzroci pobačaja
Statistike nažalost govore da se jedna od šest trudnoća završava pre 20. te nedelje, tako da su pobačaji mnogo češći nego što mislimo.Većina pobačaja nastaje kao rezultat genetski abnormalnih embriona – nepravilnog razvoja ploda, odnosno nastanka hromozomskih abnormalnosti, koje nisu kompatibilne sa životom. Stanja za koja takođe mogu dovesti do ponavljenog pobačaja su endokrini poremećaji: poremećaji zgrušavanja krvi, submukozni fibroidi i druge strukturne abnormalnosti u materici. Takođe infekcije, izloženost toksinima, unos štetnih supstanci, duvana, alkohola ili lekova mogu biti uzrok pobačaju. Ne zaboravimo i na hormonske probleme koji se obično javljaju kod policističnih jajnika. Potom i bolesti, bubrega, kardiovaskularnog sistema, dijabetes, oboljenje šitaste žlezde, poremećaj imuniteta kod majke, sve to može biti uzrok.
Glavni uzrok pobačaja, u vralo ranoj trudnoći, ostaje ponekad i neotkriven!
2. Da li starost žene povećava rizik od pobačaja?
Koliko god da vodite zdrav život i koliko god da se osećate dobro, zdravo i mlado, ne zaboravite da kvalitet vaših jajnih ćelija opada s vremenom, a rizik od hromozomski abnormalnih trudnoća se takođe povećava sa godinama.
Rizik od spontanog pobačaja raste na čak 25% kod žena koje ostanu u drugom stanju u četrdesetim. Sa starenjem, može doći do povećane izloženosti oksidativnom stresu koji utiče na DNK koja čini važan genetski materijal ženskih jajnih ćelija. Ovo utiče na zdravlje i kvalitet jajnih ćelija i na kraju na kvalitet embriona i rizik od pobačaja.
3.Da li starost muškarca povećava rizik od pobačaja? Da, starost muškarca može uticati na rizik od pobačaja, iako su efekti generalno manje izraženi od onih povezanih sa straošću majke. Istraživanja su pokazala da kod muškaraca već nakon 40 godine, može doći do povećanja rizika od pobačaja. Starenje može uticati na kvalitet sperme, pokretljivost i morfologiju, što potencijalno dovodi do smanjene plodnosti i povećanog rizika od genetskih abnormalnosti. Stariji muškarci mogu imati veću verovatnoću da prenesu genetske mutacije na svoje potomstvo, što može takođe dovesti do gubitka trudnoće. Zdravstveni problemi povezani sa godinama, kao što su hronične bolesti, takođe mogu uticati na plodnost i ishod trudnoće. Rizik od pobačaja je dvostruko veći za žene čiji je muški partner stariji od 45 godina nego za one čiji su partneri mlađi od 25 godina.
4. Kako da znam da imam pobačaj?
Pobačaji se mogu manifestovati na mnogo načina. Teško krvarenje ili izlazak velikih ugrušaka, bolovi u donjem delu leđa, sve ovo mogu biti simptomi za pobačaj. Ponekada se pobačaj dogodi bez ikakvih najava i simptoma, samo se otkrije na rutinskom ultrazvuku. Ultrazvuk takođe može otkriti karakteristike koji ukazuju da trudnoća možda nije optimalna i u tom slučaju su neophodna dalja testiranje ili praćenje od strane specijaliste.
5. Da li stres povećava šanse za pobačaj?
Uzroci gubitka trudnoće su veoma složeni svakako se treba čuvati stresnih situacija. Važno je da budete nežni prema sebi, čuvajte se svega što vam ne prija ili vas preterano uzbuđuje. 6. Koliko brzo nakon pobačaja možemo ponovo pokušati da zatrudnimo? Najpre sve zavisi od okolnosti koje su dovele do pobačaja i starosti trudnoće u kojoj se desio pobačaj. Iz tih razloga je neophodno najpre konsultovati svog lekara. Obično se savetuje da malo odmorite svoje telo i sačekata dva do tri meseca pre nego što pokušate ponovo da zatrudnite. Najvažnije je da vi vaš parner osetite da ste spremni i fizički i emocionalno da pokušate ponovo.
7. Da li je moguće učiniti neki korak kako bi se sprečio pobačaj? Nažalost ne postoji način da se spreči pobačaj. Ono što je važno i što se prepručuje jeste da vodite računa o svom sveukupnom zdravlju da svakako isključite faktore kao što su pušenje, upotreba droga i gojaznost, jer znamo da povećavaju potencijal za pobačaj.
8. Genetski skrining da ili ne ?
Mali procenat ljudi nosi genetsku abnormalnost, ili ono što je poznato kao abnormalnosti roditeljskog hromozoma, kao što su translokacije. Embrioni sa neuravnoteženim translokacijama obično dovode do pobačaja. Genetski skrining kod ovakvih slučajeva pre implantacije (PGS) može pomoći da se poboljšaju njihove šanse da imaju zdravu bebu u ovim okolnostima.
9. Da li postoje neke analize i testovi koje je potrebno uraditi kako bi se izbegao pobačaj?
Danas su dostupni različiti napredni testovi koji pomažu da se otkrije mogućnost da dođe do drugog pobačaja i da se on spreči. Sledeće analize možete uraditi kod nas na klinici:
- Histeroskopiju dijagnostičku i operativnu – koja vam može pomoći u ispitivanju potencijalnih uzroka pobačaja.
- Neinvanzivni PGT - A test – ovaj test omogućiće da se blagovremeno prepozna genetski neispravan embrion.
- Imunološka ispitivanje materične sluzokože Reprognostik testom koja takođe može ukazati na moguće uzroke pobačaja.
- Ako se submukozni fibroid ili septum materice dijagnostikuju kako kao uzrok pobačaja, njihovo uklanjanje može poboljšati šanse za implantaciju.
10.Šta ako doživimo više pobačaja?
Mali procenat parova može doživeti više od jednog pobačaja. Tri ili više uzastopnih ili „ponavljajućih“ pobačaja pogađaju oko 1% parova koji pokušavaju da imaju bebu. U ovom slučaju se preporučuje da posetite lekare specijaliste za interertilitet, kako pre svega uradili sve neophodne analize i napravili plan lečenja koji je prilagođen njima.
I za kraj ne odustajte, doživeti pobačaj je duboko intiman osećaj gubitka koji može imati trajne emocionalne posledice. Važno je da znate da to ne znači da u budućnosti nećete moći da ostvarite zdravu trudnoću. Priznanje tuge koja prati ovo iskustvo je od vitalnog značaja, kao i podrška i razumevanja onih koji su prošli kroz ovo iskustvo. Otvoreni razgovori o pobačaju mogu pomoći u razbijanju stigme, zato je od velike važnosti da o tome govorimo, pišemo, da parove koji su imali ovo iskustvo čujemo i razumemo. Podrška je put ka stvaranju okruženja koje prepoznaje složenost ovog iskustva i to je od suštinskog značaja za izlečenje i nada za isceljenje.