
Ovde ćemo navesti nekoliko činjenica koje često čujemo od svojih pacijenata koji se pripremaju ili su u procesu VTO. Veoma je važno danas biti edukovan kada govorimo o fertilitetu i da na vreme prepoznamo sve simptome koji nas upućuju da blagovremeno odemo na konsultacije sa svojim lekarem. Stučnjaci kažu da je neplodnost bolest modernog doba. Mnoge žene i muškarci se i ne susretnu sa ovim problemom dok ne pokušaju da se ostvare kao roditelji. Pod bračnim sterilitetom ili sterilitetom parova podrazumeva se izostanak trudnoće posle godinu dana održavanja redovnih seksualnih odnosa, a bez upotrebe kontracepcije. Prvi korak za ženu je odlazak svom ginekologu, koji će je informisati o daljoj proceduri, uputiti je na dalja ispitivanja i predložiti paru osnovne analize od kojih treba početi pretrage. Muškarac neophodne upute dobija od svog lekara opšte prakse.
1. - Neplodnost je retka.
Neplodnost je nažalost češća nego što mislite. Prema najnovijim istraživanjima Svetske zdravstvene organizacije skoro svaka šesta odrasla osoba ima problem sa neplodnošću, što postaje veliki zdravstveni izazov na globalnom nivou.
2. – Imam vremena
Biološki se ništa nije promenilo i dalje je najiedalnije vreme za žene da postanu majke od 27 – 29 godina kada dostižu i psihološku zrelost za majčinstvo. Medicina kaže da je za prvu trudnoću, najbolje vreme između 20. i 25. godine života. Već oko 30. godine plodnost žene počinje da opada, a nakon 35. stopa pada se ubrzava. Pre 30. godine, žene imaju 85 odsto šanse da zatrudne u roku od godinu dana; sa 30, te šanse padaju na 75 procenata; a sa 35 godina šansa pada na 66 odsto, pokazalo je istraživanje. Sa 40 godina, žena ima samo 44 odsto šanse da zatrudni u roku od 12 meseci.

3. – Neplodnost je ženski problem
Ne, neplodnost nije uvek ženski problem. I muškarce i žene pogađa sterilitet i to nezavisno od starosne grupe. Istraživanja su pokazala da se u 40% slučajeva uzrok problema pripisuje muškarcu, isti toliki procenat ženi, dok kod svakog petog para problem steriliteta imaju oba para. Sa druge strane, u oko 15% slučajeva nikakav objektivan razlog steriliteta nije pronađen (idiopatski sterilitet).
4. – Neplodnost se ne javlja kod mlađih žena
Žene nažalost mogu imati problem sa začećem i u svojim 20-im, 30- im godinama i kasnije. Šanse, kao što smo pisali, kod žena za začeće opadaju sa godinama, ali problem sa začećem mogu imati i mlade žene. Zato samo redovne kontrole i razgovor sa svojim lekarem pomažu da se na vreme otkriju eventulani uzroci zbog kojih ne dolazi do začeća
5. - Najvažnije je da se opustite
Jenda od čuvenih rečenica, koju je svako od nas čuo onoliko puta. Da za neke parove je to tako jednostavno, ali moramo znati da je potencijal plodnosti kod svakog pojedinca i para sastoji od niza specifičnih faktura koji mogu uticati na plodnost, kao i vreme koje je potrebno kako bi došlo do začeća, spontanim putem ili potpomognutom oplodnjom.

6. – VTO ćemo sigurno dobiti blizance
VTO je procedura koja omogućava kontrolu broja prenetih embriona u matericu. I dalje je trudnoća sa jednim detetom cilj, jer je bezbednija i za majku i za dete. VTO sama po sebi ne povećava automatski stopu rađanja blizanaca. U postupku VTO stvara se veći broj embriona koji se vraćaju u matericu žene. Kod nas u našoj zemlji se vraća i do 3 embriona, te ima primera višeplodnih trudnoću. Ipak, u većini slučajeva čak i kada se vrate 3 embriona u matericu, najčešće ostaje samo jedan embrion, tako da ne treba poistovećivati broj vraćenih embriona sa brojem plodova koji će se primiti.
7. – Uspeh VTO isključivo zavisi od lekara
Novija istraživanja pokazuju da naše sveukupno zdravlje veoma važno za konačan ishod ne samo u procesu VTO nego i kod sponatne trudnoće. Šta to znači? To znači da morate da vodite računa kako se hranite, da morate imati neku fizičku aktivnost, na kraju neka je to i samo brzi hod ili duža šetnja i da morate pronaći način da se relaksirate, tj da smanjite stres. Vi birajte po vašem senzibilitetu šta vam najviše prija: razgovor sa psihologom, meditacija, tehnike disanja za relaksaciju, molitva…
8. Prvi put sam spontano zatrudnela i drugi put će biti sigurno tako
Nažalost ovo nije uvek slučaj. Mnogo je pacijenata koji doživljavaju sekundarnu neplodnost, neplodnost koja se javlja nakon što ste već doneli na svet jednu bebu. Ukoliko pokušavate da zatrudnite godinu dana, svakako preduzmite nešto. Najbolje je da se posavetujete sa svojim lekarem. U mnogim slučajevima lečenje može biti brzo i lako, a ponekad terapija može i da potraje, bilo kako bilo, važno je imati stručnu pomoć i odreagovati blagovremeno.

9. – Osećam se odlično i u odličnoj sam formi i to je sasvim dovoljno
Da jesmo pisali koliko je važno voditi zdrav život i brinuti o svom sveukupnom zdravlju. Međutim postoje važni faktori na koje medicina još uvek ne može da utiče. Ništa ne može promeniti starost jajnih ćelija. Podsetićemo vas na važan podatak da zdrava 30-godišnja žena ima otprilike 15-20% šanse da zatrudni prirodnim putem svakog meseca, dok zdrava 40-godišnja žena ima oko 5% šanse da zatrudni prirodnim putem. Time se vraćamo na tačku br 2. da li imamo vremena, da imamo, ali moramo uvek imati na umu svoj biološki sat!
10. – Neophodno je biti uporan, to će se na kraju desiti
Ukoliko ste mlađi od 35 godina i nakon godinu dana nezaštićenih seksulanih odnosa niste uspeli da zatrudnite, posetite svoga lekara. Ukoliko ste stariji od 35 godina i nakon 6 meseci nezaštićenih seksualnih odnosa niste uspeli da zatrudnite, posetite svog lekara. I tako smo se vratli na početak ovog teksta da je prvi korak za ženu da poseti svog ginekologa, koji će joj preporučiti dalje analize i sipitivanja. Nekada uz vrlo malu pomoć možete doći do ostvarenja svog najvećeg sna!