Iako je sve veći broj porođaja majki starijih od 40 godina, iza ove statistike se krije i sve veći broj parova koji ima problem sa začećem i veći broj pobačaja, anomalija itd...
Dakle, koliki uticaj ima odlaganje roditeljstva na vaše šanse da osnujete porodicu?
Plodnost žene opada sa godinama i biološki se ništa nije promenilo i dalje je najidealnije vreme za žene da postanu majke između 22 – 33 godine. Statistika i brojevi su tu nemilosrdni. Za zdrav par koji pokušava da zatrudni sa 20 godina, postoji oko 20% šanse da će u bilo kom mesecu začeti prirodnim putem, a kada žena napuni 36 godina, ona pada na oko 10%. Do 41. godine šanse da zatrudnite prirodnim putem svakog meseca su samo 4%.
Znamo da je zastrašujuće pa i da vrlo često pacijentkinje ne vole kada im lekari postave to pitanje, ali i dalje je to jedno od važnijih pitanja: „Koliko imate godina?“
Svi vi znate nekog ko je imao sreću da ostvari trudnoću u svojim srednjim 40-im. Često ove žene imaju porodicu sa dugim reproduktivnim vekom, ali nažalost one su izuzetak i dalje će većina žena imati dosta poteškoća nakon 40 -te., ali možda neće javno govoriti o tome. Ne zaboravimo da se i rizik od pobačaja i hromozomskih problema kod beba takođe povećava sa starošću žena. Žene se rađaju sa ograničenim brojem jajnih ćelija i njihov broj se vremenom smanjuje i ne samo to nego i njihov kvalitet postaje lošiji sa godinama starosti žene.
Naravno da ne smemo izostaviti i faktor načina života pojedinca kao što su pušenje, prekomerna upotreba alkohola, loša ishrana, neuredan život, nedostatak fizičke aktivnosti i gojaznost, sve ovo takođe utiče na plodnost žene, ali je njihov uticaj i dalje mnogo manji od samog faktora starosti žene.
Ovo vreme postaje veoma izazovno i zahtevno za svakog od nas i naša sadašnjost je zaista mnogo drugačija u odnosu na generacije pre nas.
Veća je potreba za edukacijom, različitim usavršavanjima, želja da gradimo karijeru i budemo uspešne na poslu, želja za finansijskom stabilnošću i nezavisnosti i još niz faktora danas utiču na odlaganje zasnivanja porodice.
Veoma je važno da se edukujemo, da se ne oslanjamo na priče poznatih ili priča iz okruženja u kojima je zaista procentualno i dalje mali broj žena ostvario trudnoću u srednjim 40. godinama.
Danas lako možemo da odredimo svoju ovarijalnu rezervu tj. da procenimo naše reproduktivno zdravlje. Možete uvek zatražiti od svog lekara da uradite anti-Mullerian hormonski test (AMH), test iz krvi koji može da predvidi broj preostalih jajnih ćelija u vašim jajnicima i ultrazvučni pregled materice i jajnika. Vašem partneru takođe može da sugerisati da uradi spermogram - analizu sperme kako bi se na vreme otkrile eventualne promene u kvalitetu sperme.
Takođe ukoliko još uvek niste spremne da zasnujete porodicu, postoji i mogućnost zamrzavanja jajnih ćelija koja će vam omogućiti da očuvate svoju plodnost i dati vam veće šanse za uspeh u ostvarivanju trudnoće u budućnosti.
Ako par ima problem i ne može da ostvari trudnoću prirodnim putem, tu je VTO koja može da pomogne, kroz proces proizvodnje određenog broja embriona od kojih se biraju oni sa najboljim izgledima za uspeh. Vantelesna oplodnja uz pomoć dodatnih testova omogućava skrining embriona na abnormalnosti, koristeći predimplantaciono genetsko testiranje.
Veoma je važno da budete dobro i pravilno informisani, ne zaboravite da je biološki sat kod žena ostao isti i da napredak medicine to nije promenio i važno je da se vodite naučnim statistikama, da uradite analize na vreme i da se ne oslanjate na izolovane slučajeve.