
Iako se procenat uspešnosti u procesu VTO sa napretkom medicine poboljšao, još uvek nema garancije za apsolutni uspeh. Čak i uz najbolju negu, tehnologiju, lekare, jednostavno ne postoji način da sam postupak može u potpunosti da se predvidi, a posebno njegov kranji rezultat.
Psihološka istraživanja i praksa pokazali su da neuspela procedura VTO često na parove deluje potpuno poražavajuće. Niz najrazličitijih emocija i vrlo duboka osećanja vode ka nesigurnosti ili gubitku samopouzdanja, vere, nade i ono što je najteže, do gubitka volje... Roller coaster emocija se ne završava sa službenim završetkom VTO procedure, on se veoma često nastavlja i u narednom periodu dok budete planirali i razmatrali svoje naredne korake.

Prvi korak je susret sa svojim doktorom, kako biste porazgovarali o tome šta je moglo prouzrokovati neuspeh VTO procedure. Ovo je vaša prilika da postavite sva pitanja kako bi ste razumeli u potpunosti kako je ciklus prošao od početka do kraja. Tada ćete sa vašim lekarom dogovoriti šta je eventualno potrebno uraditi od dodatnih analiza, preporuke za uzimanje određenih lekova, suplemenata, promena načina ishrane i sl... Kako znate kada je vreme da pokušate ponovo? Sa medicinskog stanovišta, minimalno vreme potrebno za pauzu je obično dva do tri meseca pre početka sledećeg stimulisanog VTO postupka. Za svakoga ko želi da pokuša ponovo, čekanje "čitavih" dva ili tri meseca može biti kao večnost. Veoma je važno uzeti u obzir vaše fizičko i emocionalno blagostanje pre nego što odlučite da započnete drugu proceduru VTO.

Fizičko stanje: Mesec dana „odmora“ je veoma važno odvojiti kako bi se stvari smirile u reproduktivnom sistemu i telu. Mogu postojati i zaostale ciste od stimulacije VTO-a koje se obično povlače same od sebe. Bilo koji dodatni testovi ili medicinski tretmani, dijete, analize, koje vam je predložio vaš lekar takođe mogu odložiti naredni postupak VTO, jer morate sačekati neophodne rezultate.
Emocionalno stanje: Dobro mentalno zdravlje i pozitivan način razmišljanja su od vitalnog značaja za uspeh, ali veoma često VTO procedura može ozbiljno uzburkati vaše emocije i povećati, već visok nivo stresa. Umesto da požurujete sebe, mnogo je važnije da date sebi dozvolu da pauzirate koliko osećate da vam je neophodno pre nego što uđete u sledeći ciklus VTO.

Period za emocionalno isceljenje je različit od osobe do osobe i dok su neki veoma brzo spremni da uskoče u novu proceduru VTO, kod nekih parova i pojedinaca potrebno je više vremena i dodatna podrška pre nego što počnu ceo proces ispočetka. Zato su psiholozi i psihoterapeuti koji rade sa osobama koje su u procesu VTO, zaista neprocenjiv resurs.
Da li je u redu čekati duže od preporučenih meseca, dva ili tri?
Sve je uredu! Najvažnije je da slušate svoje telo i pratite svoje emocije, tek onda kada se budete osećali udobno sa dovoljno samopuzdanja, krenite dalje. Ne zaboravite, da ste vi ti koji odlučujete! Ako ste zabrinuti, razgovarajte sa svojim lekarom, posavetujete se kada je najidealnije da krenete u novu avanturu zvanu VTO. Nakon neuspešnog VTO ciklusa, niko drugi ne može bolje od vas da oseti kada je najbolji trenutak da pokušate ponovo. Započinjanje drugog kruga je 100% vaš lični izbor, samo vi možete znati kada ste zaista spremni!