Možda u ovom trenutku upravo pored vas sedi kolega ili koleginica koja vodi borbu za potomstvo, tiho i neprimentno. Važno je da znate kao poslodavac ili kolega da je postupak VTO veoma zahtevan, invazivan i izuzetno utiče na emocije i celokupno emotivno zdravlje, jer ovaj proces nema nikavu sigurnost i unapred izdatu garanciju za 100% uspeh. Zato moramo da razumemo usku vezu između plodnosti i mentalnog zdravlja, posebno na radnom mestu.
Prolazak kroz borbu za potomstvo je veoma lična priča o kojoj je većini izuzetno teško da priča na ovu temu, a posebno na radnom mestu. Ovaj proces zahteva često odsustvo sa posla, ogroman pristisak zbog stalnog iščekivanja rezultata i sve ovo može prilično da utiče i na produktivnost zaposlenog. Pacijenti često znaju da kažu da ne mogu da izdrže pritisak koji osećaju na poslu zbog niza obaveza, zadataka, targeta i zaduženja, udruženo sa ovim procesom veoma često su pod ogromnim stresom, a ne znaju i nemaju alate i resurse da se nose sa njim.
Navešćemo neke od predloga, na koji način poslodavac i kolege mogu da podrže zaposlenog koji je u procesu VTO:
Fleksibilan rad:
Bilo bi dobro ukoliko je to moguće da vašim zaposlenima ponudite fleksibilno radno vreme. VTO procedura zahteva česte posete lekaru, analize koje se obavljaju rano ujutru, redovne ultra zvučne preglede, periode kada pacijent mora da odmara itd... Sa druge strane kombinacija rada od kuće i povremenog odlaska u kancelariju takođe bi značajno smanjila pritisak, a opet bi se osećali korisno, radili i bili prisutni u firmi.
Obezbedite plaćeno ili neplaćeno odsustvo
Pored fleksibilnosti radnog vremena, omogućavanje zaposlenima da uzmu plaćeno ili neplaćeno odsustvo za lekarske preglede ili analize može biti vrlo korisno i značajno da im olakša organizaciju vremena i smanji stres.
Kreirajte kulturu podrške
Podsticanje okruženja empatije, poverenja i razumevanja može uveliko pomoći zaposlenima da se osećaju podržano tokom svog ličnog putovanja ka roditeljstvu. Potrudite se da osigurate da svi razgovori o procesu vantelesne oplodnje budu privatni i da se zaposleni ne plaše da će biti diskriminisani zbog uzimanja slobodnog vremena. Menadžeri i kolege treba da budu edukovani o pitanjima vantelesne oplodnje kako bi se negovala atmosfera podrške. Izbegavajte pretpostavke i poštujte izbore zaposlenih u vezi sa tim koliko informacija će želeti da dele. Pružanje emocionalnog ohrabrenja i uveravanja da će se sa ličnom situacijom zaposlenog postupati s poštovanjem može pomoći da se ublaži svaka anksioznost.
Podsticati otvoreni dijalog
Ponekad se zaposleni mogu osećati neprijatno kada razgovaraju o ličnim pitanjima kao što je VTO sa svojim poslodavcem. Poslodavci treba da neguju politiku otvorenih vrata, gde se zaposleni osećaju bezbedno da govore o svojim potrebama bez straha od osude. Ohrabrite zaposlene da razgovaraju sa ljudskim resursima u okruženju od poverenja. Pokažite empatiju kada razgovarate o osetljivim temama i radite zajedno na pronalaženju obostrano prihvatljivih rešenja za njegovo odsustvo,radno vreme, za emocionalnu podršku.
Uvedite određene aktivnosti koje podižu svest o ovom sve prisutnijem problemu.
Uvek možete organizovati određena predavanja na ovu temu ili dogovoriti sa nekom klinikom najosnovnije pretrage za svoje zaposlene. To znatno može da utiče da se pre svega ono što je nečija svakodnevnica učini prihvatljivijim.Važno je edukavati ljude, podizati svest o ovoj temi, jer ne zaboravite da svaki šesti par danas imam problem sa začećem.
Podrška zaposlenima koji se podvrgavaju vantelesnoj oplodnji ne podrazumeva samo pružanje opipljivih beneficija kao što su fleksibilno radno vreme ili osiguranje, već i stvaranje empatičnog i inkluzivnog okruženja u kome se osećaju shvaćeno, poštovano i cenjeno. Poslodavci koji odvoje vreme da se pozabave emocionalnim, fizičkim i finansijskim izazovima povezanim sa vantelesnom oplodnjom mogu podstaći veću lojalnost, poboljšati moral zaposlenih i pomoći zaposlenima kroz ono što može biti duboko ličan i izazovan proces.