
Leto je pri kraju, potrebno je pripremiti se dobro za predstojeći period u kojem nas očekuje nešto hladnije vreme, period kada više boravimo u zatvorenim prostorima i manje se krećemo.
Nagle promene temperature, vetar, kiša i niz drugih faktora slabe naš imunitet i čine nas podložnijim različitim infekcijama i prehladama.
Svi parovi koji su u procesu VTO, trebalo bi da budu oprezniji, jer svaka zarazna bolest i prehlada slabi naš imuni sistem. To svakako ne treba da nas uvede u stanje stresa niti u život „pod staklenim zvonom“. Potrudite se da izbegavate prevelike gužve, da isključite aktivnosti koje vam nisu neophodne, da unosite dovoljno tečnosti, vitamina i vodite računa o ishrani i kvalitetu sna.
Obična blaga prehlada koju žena doživi pre ili tokom stimulacije ne bi trebalo da predstavlja veliki problem. Međutim, ako žena ima tipičan grip, bol u grlu, visoku temperaturu itd., u ovim slučajevima preporučujemo odlaganje stimulacije i trebalo bi sačekati jedan ciklus do potpunog oporavka.

Ako se žena ozbiljno razboli tokom stimulacije, važno je da se konsultuje sa svojim lekarom kako bi odlučila da li da prekine hormonsku stimulaciju, ili da nastavi sa vađenjem oocita i njihovom krioprezervacijom. Lečenje se može nastaviti kada se bolest smiri. To je individualni izbor i zavisi od težine infekcije i stadijuma lečenja. Najvažnije je da uvek budete u komunikaciji sa svojim izabranim lekarem, koji će vas pravilno posavetovati.
Provodite vreme na svežem vazduhu, potrudite se da ojačate svoj imuni sistem, unosite kroz ishranu dovoljno minerala i vitamina. Čaj od đumbira, koprive i zeleni čaj su odlični za podizanje imuniteta. Uvedite redovnu fizičku aktivnost, ako za to nemate vremena u svoj raspored uključite šetnju, to takođe doprinosi jačanju našeg imuniteta. I na kraju ne zaboravite da najviše energije troši stres što direktno utiče na sveukupno stanje našeg organizma, pronađite način da budete u balansu i što manje izloženi situacijama i ljudima koje vas uznemiravaju.