
Žene su posebno osetljive i to iz mnogo razloga, a jedan od njih je i sama činjenica da one nose teret samog postupka lečenja kroz stimulaciju, aspiraciju i embriotransfer.
Zato nastojimo da ovim tekstom pomognemo vama da lakše pomognete sebi i olakšate put koji se mora preći.
Čekanje na početak postupka
Dok čekamo početak ciklusa koji obeležava i početak naše nove borbe i vantelesne oplodnje, potrebno je da se kao žena povučemo u ženski princip postojanja.
Dozvolite sebi da se mesec dana pre vantelesne oplodnje spustite u svoje telo, da ga oslušnete.
Osetite njegove potrebe, ako primetite neku napetost, da je smanjite, izbacite, postanete je svesni. Ne plašite da je osetite i prihvatite. Pokušajte u periodu pre početka vantelesne oplodnje da se uzemljite i povežete sa sobom, telesno i mentalno, da vizualizujete celi proces koji vas čeka, jer vi ćete biti glavni pokretač i nosilac celog tog procesa.

Ljubav, razumevanje i saosećajnost sa samim sobom
Zbog toga je bitno da najveću snagu osetite u sebi i da budete svesni sebe i svoje važnosti u celom tom procesu. Očekujemo od tela mnogo. Očekujemo da ciklus koji dolazi bude onaj koji će ostvariti naše snove, očekujemo da naši jajnici rade najbolje što mogu baš taj mesec, da iznedre najveći broj folikula, najbolji broj jajnih ćelija, kasnije kvalitetnih i dobrih embriona.
Očekujemo da krene novi život baš taj mesec, baš tu, u našem telu. Zbog svih tih očekivanja je bitno i kakvu informaciju šaljemo našem telu. Naše telo radi na principu određenih frekvencija i informacija.
Bitno je da mu šaljemo ljubav, razumevanje, saosećajnost. Zbog svega navedenog bitno je da neposredno pred postupak usmerimo ljubav ka sebi, da se uzemljimo u mir, da povežemo um i telo.
Ne da stagniramo i samo se spustimo u pasivni položaj. Krećite se, šetajte, budite svesni koraka. Svaki dan pred novi postupak napravite raspored za svoje šetnje, jer telo voli pokret, voli dinamiku, kretanje. To vole i naše jajne ćelije.

Brigu o telu, a sve u cilju lakšeg prolaska kroz proces vantelesne oplodnje, ćete pokazati i kroz način na koji se hranite jer je važno i da nutritivno optimalizujete svoje obroke savetujemo da se informišete sa stručnim licima koja ishrana je bitna u cilju poboljšanja plodnosti, reproduktivnog zdravlja, boljeg endometrijuma, ali svakako i koja hrana doprinosi vašoj energiji, vitalnosti i dinamičnosti.
Bitno je da rasteretite telo od nezdravih navika u ishrani, jer telo o kojem brinemo je zapravo telo koje rasteretimo od briga, napetosti, loših navika. Telo o kojem brinemo je telo koje postaje dom na nešto za šta se istinski borimo.
Dovoljno sna
Neposredno pre postupka vantelesne oplodnje, obratite pažnju na higijenu spavanja. Završite sve svoje aktivnosti do 22h i ranije idite na spavanje, jer ćete tako pomoći i hormonu melatoninu da se luči na vreme i da regeneriše telo, ćelije i brojne procese u organizmu. Sve to može doprineti da dobijemo kvalitetniju ćeliju i kvalitetniji embrion ali i da snizimo hormon kortizol koji se luči i povećava anksioznost i stres tokom dana.

Vežbajte pravilno disanje
Pravilno disanje podrazumeva dubok i lagan udah, te još duži izdah na usta. Kada naučimo ovako da dišemo onda ćemo rasteretiti telo i napetost.
Kada pravilno naučimo da dišemo, moći ćemo da umirimo analitički um, onaj um koji negira, brine i opterećuje.
Neposredno dok čekate novi početak i postupak vantelesne oplodnje, uvedite u svoje dnevne aktivnosti određene relaksacije, vođene meditacije koje povezuju um i telo i pomažu da budemo u ravnoteži.
Kada smo u ravnoteži sa sobom i svojim telom, lakše podnosimo sve što dolazi, lakše dišemo sa svim neizvesnostima, emocijama i mislima.
Budite sami sebi negujuća ruka i prijatelj koji brine o prijatelju kada mu je teško. Kada uradite sve to, znaćete da ste bili saveznik sa svim neizvesnostima, da ste bili hrabri da promjenite ono što ste mogli i voljni da prihvatite ono što niste mogli kontrolisati.
