
Iako je uvreženo mišljenje da je postati roditelj„ najprirodnija stvar na svetu“, to ne znači da je uvek lako. Ovde ćemo navesti neke od najčešćih zabluda o plodnosti.
Bilo kog dana u toku ciklusa žena može da zatrudni
Činjenica je da zdrave žene svakog meseca imaju šanse 20% da zatrudne. Postoje određeni danu u toku ciklusa kada je moguće da dođe do oplodnje. To su obično dani koje nazivamo periovulatorni dani ili u narodu poznati kao plodni dani, kada se jajna ćelija oslobađa iz janika i susreće u jajovodu sa spermatozoidom. Dakle da biste zatrunele najbolje vreme za sex je nekoliko dana pre i tokom ovulacije. Plodne dane možete sami da izračunate iako to nije toliko pouzdano kao ni kućni testovi na ovulaciju. Najigurniji način je da sa vašim lekarem, ginekologom pratite vaš ciklus.
Starost žene i muškarca ne utiče na plodnost
I dalje najvažniji faktor jeste starost žene, jer broj jajnih ćelija opada kako žene stare, posebno nakon 36 godine. I ne samo to kod žena koje su starije veći je i rizik od pobačaja i hromozomskih aberacija. Iako je medicina veoma napredovala i dalje su najbolje reproduktivne godine kod žene od 22 – 33 godine.
Kod muškaraca kvalitet sperme opada sa godinama, a povećava se šansa za „oštećenje DNK sperme“ – što može izazvati komplikacije prilikom začeća, u samoj trudnoći i nakon rođenja.

Plodnost možemo očuvati tako što ćemo biti fit i zdravi
Ovo je vrlo česta zabluda. Nažalost, čak i najzdravije osobe koje redovno vežbaju, pravilno se hrane i brinu o svom sveukupnom zdravlju, ne mogu ovakvim načinom života uticati na ovarijalnu rezervu. Broj i kvalitet jajnih ćelija opada sa godinama. Zdrav način života nam svakako može pomoći da lakše ostvarimo i zadržimo trudnoću, ali ne utiču nužno na kvalitet i broj jajnih ćelija.
Žene uglavnom imaju problem sa plodnošću
Brojevi i statistike kažu da danas podjednak problem sa plodnošću imaju i muškarci i žene. 40% neplodnosti uzrokovana je ženskim reproduktivnim problemima, isto toliko muškim reproduktivnim problemima, a 20% je kombinacija faktora kod oba partnera ili nepoznati uzrok.

Da li je dovoljno redovno se kontrolisati kod ginekologa i urologa?
Da ali svakako je potrebno uraditi i dodatne analize.Vrlo često i muškarci i žene tek kada žele da postanu roditelji, a to se ne dešava u prvih 6 meseci do godinu dana, urade osnovne analize. Žene urade AMH (anitmilerov hormon), koji pokazuje rezerve jajnih ćelija, a muškarci urade spermogram. (test za analizu sperme). To su dva osnovna testa, koja nam puno govore i ako se urade na vreme u slučaju da postoje izvesni problemi, svakako je lakše delovatai na uzrok problema, ako to saznamo na vreme.
Opšte zdravlje celokupnog organizma utiče na plodnost
Voditi računa o tome kako se hranite, da li redovno vežbate, dovoljno spavate, ili ste izloženi često prevelikom stresu, jesu stvari o kojima morate voditi računa ukoliko želite da ostvarite trudnoću. Ovo se odnosi na oba partnera. Opšte zdravlje je veoma važan faktor plodnosti i kod muškaraca i kod žena. Sve je važno da li pijete previše alkohola, previše ili premalo vežbate, da li pušite, imate manju ili veću težinu — sve je važno!

Stres je uzrok neplodnosti.
Čuvena račenica: „Samo se opusti i zatrudnećeš“ je vrlo česta koju nam izgovaraju dobromarni ljudi, ali nažalost nije uvek tačna. Jeste da prevelik stres može uticati na plodnost, ali stres se ne može direktno vezati za uzrok neplodnosti kod većine parova. Svakako ukoliko u prvih šest meseci do godinu dana vašeg zajedničkog života ne dolazi do trudnoće, obratite se svom lekaru kako bi uradili neophodne analize.
Mladi bračni parovi ne treba da čekaju da se trudnoća desi, već da rade na trudnoći, jer plodnost se ne podrazumeva.