Podrška zaposlenima koji prolaze kroz vantelesnu oplodnju (VTO) je od suštinskog značaja za negovanje saosećajnog i inkluzivnog radnog mesta. Postupak vantelesne oplodnje može biti fizički, emocionalno i finansijski zahtevan proces, koji zahteva česte odlaske kod lekara kao i niz analiza i terapija. Nudeći razumevanje i fleksibilnost, poslodavci mogu da smanje stres i poboljšaju dobrobit zaposlenih, što će dobrineti da se radnici osećaju cenjeno i podržano tokom ovog izazovnog ličnog putovanja. Važno je govoriti o ovoj temi, jer je neophodno danas više nego ikada da u svom radnom okruženju promovišemo kulturu empatije, inkluzivnosti i ravnoteže između posla i privatnog života.
U srcu naše klinike za vantelesnu oplodnju, gde se susreće nada sa naukom, ljudski element je ključan. Znamo da svako od vas kreće na duboko emotivno putovanje ka roditeljstvu, a uloga našeg tima je da stvori atmosferu u kojoj se saosećanje, stručnost i podrška spajaju. Uz, naprednu tehnologiju i posvećen tim stručnjaka, tu smo da vam pomognemo da ostvarite svoj san o roditeljstvu. Delimo vaše snove i učestvujemo u vašim borbama, pružajući vam siguran prostor gde možete da izrazite svoja osećanja i strahove. Dozvolite nam da vas vodimo na ovom najvažniem životnom putovanju, gde vas svaki korak približava ostvarenju najvećeg sna!
Reproduktivno mentalno zdravlje je deo zdravstvene psihologije koji se bavi proučavanjem psiholoških aspekata ljudske reprodukcije. Kada govorimo o reproduktivnom mentalnom zdravlju, važno je napomenuti da se ono ne odnosi samo na savetovanje o spolno prenosivim infekcijama ili reprodukciji, nego i o brojnim procesima koji su uključeni u mentalno zdravlje, kao što su ostvarivanje trudnoće, prilagođavanje na dolazak novog člana, odgovorno i svesno roditeljstvo, određene ginekološke tegobe, kao što su endometrioza, bolni menstrualni ciklusi, policistični jajnici, niska ovarijalna rezerva, spontani pobačaji, ali i problemi sa neplodnošću kod muškaraca i žena. Osnovni cilj reproduktivnog mentalnog zdravlja je poboljšanje svih aspekata života i žena i muškaraca u svim razdobljima reproduktivne dobi, a reproduktivno razdoblje čoveka prisutno je u velikom delu njegovog postojanja. Piše mr Sanja Lukač, klinički psiholg
Pobačaj je duboko intiman osećaj gubitka koji može imati trajne emocionalne posledice. Važno je da znate da to ne znači da u budućnosti nećete moći da ostvarite zdravu trudnoću. Priznanje tuge koja prati ovo iskustvo je od vitalnog značaja, kao i podrška i razumevanja onih koji su prošli kroz ovo iskustvo. Otvoreni razgovori o pobačaju mogu pomoći u razbijanju stigme, zato je od velike važnosti da o tome govorimo, pišemo, da parove koji su imali ovo iskustvo čujemo i razumemo. Podrška je put ka stvaranju okruženja koje prepoznaje složenost ovog iskustva i to je od suštinskog značaja za izlečenje i nada za isceljenje.
Leto se često smatra idealnim vremenom za uspešan IVF zbog nekoliko ubedljivih faktora. Povećana sunčeva svetlost povećava nivoe vitamina D, što može povećati plodnost. Toplo vreme obično poboljšava raspoloženje i smanjuje stres, stvarajući opuštenije okruženje za parove koji su podvrgnuti lečenju. Pored toga, leto često podstiče zdraviji način života kroz aktivnosti na otvorenom kao i bolju ishranu. Sa fleksibilnijim rasporedom tokom perioda odmora, parovi se mogu usredsrediti na svoje IVF putovanje bez stresa na poslu. Svi ovi faktori zajedno mogu stvoriti atmosferu podrške koja može poboljšati šanse za uspešan ishod.
Muška neplodnost je važno pitanje koje često ne dobija pažnju koju zaslužuje. Za razliku od drugih zdravstvenih tema, često se zanemaruje ili stigmatizuje, što dovodi do nedostatka svesti i podrške onima koji su pogođeni. Razumevanje njegovih uzroka, kao što su hormonska neravnoteža, genetski faktori ili izbor načina života, ključno je za rešavanje ovog problema. Promovisanjem otvorenih diskusija i podsticanjem razgovora, možemo prekinuti tišinu oko muške neplodnosti i podržati one kojima su informacije o ovoj temi neophodne.
Da li i na koji način možemo ishranom, zdravim načinom života da utičemo na FSH i uopšte na hormonalni balans? O važnost uzimanja određenih namirnica i suplemanta posebno kada smo u procesu pripreme ili smo već u postupku VTO piše Dajana Švraka Milutinović, master ishrane i suplementacije za VTO i povećanje plodnosti i stalni član holističkog tima Pronatal Beograd.
Ako ste jedna od onih koji rado prate i čitaju šta rade slavni onda ste sigurno primetile da je veoma često da zvezde imaju uspešne trudnoće u kasnim 40-im, uključujući Cameron Diaz, Hilary Swank, Hale Beri, Kristin Dejvis, Nikol Kidman, Maraju Keri itd... Najnovije statistike nažalost ne idu u prilog ovom sveprisutnijem trendu, Plodnost žene opada sa godinama i biološki se ništa nije promenilo i dalje je najidealnije vreme za žene da postanu majke između 22 – 33 godine. Statistika i brojevi su tu nemilosrdni.
Neplodnost je duboko lično iskustvo koje često prati čitav niz neprijatnih emocija. Iako su oba partnera deo vantelesne oplodnje, kao društvo i dalje imamo tendenciju da to smatramo „ženskim pitanjem“. O ovoj temi u javnosti se veoma retko govori. Jedan od razloga zašto je tako jeste skrivena sramota i stid koji mnogi muškarci osećaju pri saznanju da imaju problem s plodnošću. Osećanje manje muževnosti, dovodi kod muškaraca do ljutnje, besa i povlačenja u sebe pa čak i do kasnog odlaska kod lekara da bi se problem rešio.
Klinika Pronatal Beograd, pruža usluge onkofertiliteta pacijentima sa malignim oboljenjima, omogućavajući im da sačuvaju zdrave reproduktivne ćelije pre terapije i planiraju roditeljstvo nakon oporavka. U Srbiji je rak dojke najčešća maligna bolest od koje godišnje umre oko 1.600 žena. Na važnost samopregleda i redovnih prevetivnih pregleda dojki apelujemo i ovog 20. marta, koji se obeležava kao Nacionalni dan borbe portiv raka dojke. Budite odgovorne prema sebi i svom zdravlju i zakažite pregled.
Otkrijte najčešće zablude o žesnkoj i muškoj plodnosti pomoću našeg vodiča koji razotkriva uobičajene mitove u vezi sa ženskim i muškim reproduktivnim zdravljem. Kada je vreme da preduzmete određene korake i uradite i neke dodatne analize. Koje su najbolje reproduktivne godine kod muškaraca i žena i kakav stil života vam preporučuju lekari ukoliko ste rešili da budete roditelji.
Poboljšanjenivoa AMH ishranom podrazumeva usvajanje ishrane bogate hranljivim materijama koje podržavaju zdravlje i funkciju jajnika. Iako ishrana sama po sebi ne može da garantuje povećanje nivoa AMH, ona može doprineti opštem reproduktivnom zdravlju. Evo nekoliko saveta o ishrani od Dajane Švrake Milutinocić, Mag. farmacije i Mastear ishrane i suplementacije za VTO i povećanje plodnosti, koji mogu pomoći: